Сторінки

субота, 23 квітня 2022 р.

                                            З ПРИЙДЕШНІМ ВЕЛИКОДНЕМ!
 Незабаром всі християни святкуватимуть Великдень. Цей день особливий для всіх, принаймні тому, що родина нарешті може зібратися і почастуватися за святковим столом. Не варто також забувати, що це одне з найрадісніших свят, адже символізує початок нового життя. Але чи все ви знаєте про традиції та звичаї святкування Великодня? 

                                                       Святкування 
Хто знає, чому Великдень щороку святкується в різні дні? Напевно, більшість. I все ж... У I столітті нашої ери воскресіння Христа святкували кожного тижня, але у другому вже почалися суперечки з цього приводу. Тому відбувся Hікейський собор, на якому постановили, що Великдень святкуватиметься після 21 березня в неділю після повного місяця. A оскільки це явище відбувається завжди в різний час, то і дата святкування різниться. Тому, щоби визначити дату святкування Великодня, спочатку визначають, коли місяць вперше буде повним після весняного рівнодення. 

Великодня ніч 
У цей час стається чимало цікавого. Більшість християн йдуть до церкви на нічне богослужіння. Однак у деяких європейських народів є звичай: люди запалюють великі вогнища, які символiзують перемогу Христа над темрявою язичницьких часів. Наші предки цієї ночі розпалювали вогнище біля церкви та всю ніч слідкували, щоби воно не згасло. Всі решта, хоч і залишались вдома, теж намагалися не спати. Казали, хто засне у цю ніч, весь рік буде сонним. У Великодню ніч будь-хто міг випробувати свою вдачу. Предки вважали, якщо взяти червоне яйце і піти з ним на пошуки прихованих скарбів, то неодмінно їх знайдеш. Яйце, нагріваючись у руці вказує на потрібну місцину. Але додавали, що цей обряд досить небезпечний. 
 Писанки 
Традиція розмальовувати писанки є практично у всіх народів. Яйце завжди символізувало нове життя. Але неодмінно стається так, що старе повинне дати місце новому. Тому писанку символічно розбивають. Слов'яни катали писанки по землі для родючості та зберігали впродовж року, щоби захистити домівку від pізних негараздів. Якщо хтось хотів поспілкуватися з померлим родичем, він брав три червоних яйця і похристосувався ним на його могилі, а самі яйця згодовував потім птахам. Iснує багато легенд про появу звичаю фарбувати яйця. Одні пов'язують його з імператором Марком Аврелієм. Курка, що належала його матері, знесла яйце, всіяне червоними крапками, що означало народження майбутнього правителя. Римляни надсилали один одному фарбовані яйця як привітання. Стільки стрілося у писанці! Казка, пісня, материнська колискова, стежка дитинства, дужість повноліття, мудрість старості, і присмак вічності у присмерку вечірнього неба. 

 Любі друзі, зі світлим Святом Великодня вас і ваших рідних!

                                   

Немає коментарів:

Дописати коментар